Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga na zmiany organizacyjne i własnościowe w okresie trwałości projektu

28 kwietnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Marek Ososko

Zachowanie trwałości projektu dotyczy wielu inwestycji finansowanych ze środków unijnych. Po uzyskaniu dofinansowania przedsiębiorcy decydują się często na restrukturyzację działalności lub optymalizację podatkową. Czego należy unikać oraz jak się przygotować, aby nie narazić się na zwrot dofinansowania?

Okres trwałości projektu służy zapewnieniu, że cele funduszy unijnych będą realizowane przez ściśle określony czas, dając wyraz skuteczności, sprawiedliwości i trwałego oddziaływania wsparcia Unii Europejskiej, a dofinansowanie nie zakłóci konkurencji poprzez uzyskanie nienależnych korzyści. Przepis art. 71 Rozporządzenia ogólnego nr 1303/20131 ustanawia generalne zasady funkcjonowania inwestycji w okresie trwałości projektu. Zakaz dokonywania zmian w projekcie dotyczy trzech potencjalnych okoliczności związanych z:

∑ zaprzestaniem prowadzenia działalności produkcyjnej (lit. a);

∑ zmianami własności elementu infrastruktury (lit. b);

∑ istotnymi zmianami wpływającymi na charakter, cele lub warunki wdrażania operacji (lit. c).

Stwierdzenie naruszenia i zwrot środków

Stwierdzenie naruszenia chociażby jednego z ww. warunków może doprowadzić beneficjenta do poważnej dolegliwości w postaci zwrotu środków. Zasady unijne wskazują bowiem, że kwoty nienależnie wypłacone w odniesieniu do tego rodzaju operacji są odzyskiwane przez państwo członkowskie w wysokości proporcjonalnej do okresu, w którym nie spełniono wymogów. Zmiany w strukturze organizacyjnej lub własnościowej przedsiębiorstwa podlegają badaniu przez pryzmat drugiej przesłanki. W tym ujęciu art. 71 ust. 1 lit. b) Rozporządzenia ogólnego stanowi, że w przypadku operacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12558

Wydanie: 12558

Spis treści
Zamów abonament